WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Horních pětapadesát? - Literární novinky

Horních pětapadesát?


Tereza VereckáV české literární obci bývá obvykle poměrně klidné klima, občas se ale strhne bouře. Jedna taková, i když jen ve sklenici vody, se odehrála okolo ministerského katalogu 2003 Czech literature at the turn of the Millenium.
Tato publikace se dostala pod světla lamp zejména díky Knižnímu veletrhu v Lipsku, kam byla poslána jakožto reprezentativní vzorek současné české literární scény.
Objevilo se mnoho hlasů, které tvrdí, že tento počin nezafungoval, jak měl. Že katalog obsahující životopisy 55 současných autorů v angličtině a němčině je sice dobrý nápad, ale s jinými jmény. Nejvíce pak kritizují přítomnost jmen jako např. Viky Shock.
Diskuse, zda ten či onen autor je dostatečně elitní, jsou však plané; sestavit katalog tak, aby se na všech jménech všichni shodli, je totiž pochopitelně nemožné.
Myslím, že Radim Kopáč a jeho spolupracovníci odvedli i přes pár šlápnutí vedle dobrou práci. Vždyť když se zmíní nějaký ten nezapadající autor, tak se nic neděje - v každém vzorku by přece měla být trocha od všeho. Jen škoda těch autorů, kteří se do té "trochy" nevešli, i když měli, jako jsou Sylva Fischerová, Miroslav Huptych a další…

Kopáč, Radim (ed.): Czech literature at the Turn of the Millenium - Neue tschechische Literatur an der Jahrtausendwende. Praha, Ministerstvo kultury 2003. 184 s.
(12. 11. 2005, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2005
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1283