WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Nenechávejte svá literární díla v šuplíku! - Literární novinky

Nenechávejte svá literární díla v šuplíku!

Naděje umírá poslední
Lucie ZinkeJe krásný den, vy usedáte na lavičku v parku a jedním dechem napíšete báseň. Prožijete zklamání a svůj bol svěříte veršům. Zážitků zapsaných do poezie přibývá a najednou zjistíte, že z vašich děl by byla pěkná sbírka. Nacházíte odvahu a celí nadšení se vypravíte k nakladateli. Nabídnete mu své básně a on… vám řekne, že vám je nevydá.
>
Psaní

Psaní (zvětšit)Mnohým literárně nadaným (i nenadaným) není tato situace neznámá. Měl by to být čtenář, kdo rozhodne, zda si sbírka či jiná knížka zaslouží obdiv, musí se však k němu nejdříve dostat. Dnes si naštěstí můžete svou poezii (či prózu) vydat i přesto, že nakladatel nepřikývne.
Mnozí zvolili tuto cestu, jako například dvaadvacetiletý Milan Dedera, který si svou knihu s názvem Šmíráci nechal vydat na vlastní náklady v klatovské tiskárně Dragon Press s.r.o. v množství 150 výtisků. Na internetu je již několik webových stránek, které nabízejí vydání díla na autorovy náklady. Stránky umožňují nastavení počtu stran, formátu tisku, barevnosti obrázků, druhu vazby či vzhledu vaší knihy. Podle údajů jedné z webových adres (www.knihovnicka.cz), které nabízejí vydávání knih, jsem si spočítala, kolik by stála černobíle tištěná šedesátistránková sbírka formátu A5 s barevnou titulní stranou a lepenou vazbou. Jeden kus vyšel na 41 Kč včetně DPH, za sto výtisků by autor zaplatil 4100 Kč a dílo by měl na světě jak pro blízké nebo přátele, tak pro ostatní čtenáře. Kromě zmíněné internetové stránky, podobné služby nabízejí i www.suplik.cz, www.unibook.com, www.dsl.cz a další.
Najdeme tu drobný zádrhel. Autor sice sbírku vydá, ale i kdyby se čtenářům básně líbily sebevíc, z prodeje určitě nezbohatne. Pokud jste se rozhodli jít touto cestou, nenechte se nulovými zisky odradit. Vydání jistě uspokojí touhu podělit se s ostatními. A bonus navíc, pokud budete se svou prvotinou úspěšní u čtenářů, druhý pokus o vydání vašeho díla bude mít určitě velkou naději na úspěch.


LUCIE ZINKE


Psaní

Psaní

zdroj: http://perfectgirl.blogerka.cz/Hry-zahrajte-si/Hry-na-papiru

foto: Lucie Zinke
(přidal uživatel lucie.zinke)


(13. 11. 2010, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2010
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2895