WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Víte, nad kým spíte? - Literární novinky

Víte, nad kým spíte?

Trochu zvláštní voyeur
Ludmila PechováKřehký pojem soukromí. Máme na něj právo, ale vnímáme jej po svém. Až zamrazí, jak je snadné nabourat se lidem do jejich života. A otřást jeho pevnými základy.


Pokojská

Pokojská (zvětšit)

Dívka Lynn je čerstvě propuštěna z psychiatrické léčebny. Své místo ve společnosti a cestu k sobě samé hledá velice složitě. Zvlášť když jako hotelová uklízečka s utajovanou chorobnou mánií v sobě objeví i zcela specifickou zálibu ve voyeurismu: zpoza postele potají pozoruje „život lidí nad sebou“. V tomto stavu natrefí na prostitutku Chiaru, která v ní probudí i lesbické sklony. Lynn se marně snaží světu kolem sebe porozumět, a volí tedy útěk do vlastního.
Osa příběhu je velice jednoduchá, přímá a nekomplikovaná, jde spíše o líčení psychických stavů hrdinky a o plastické zobrazení všedních stereotypů. Stejně jako je hrdinčin život bezcílný, tak bezcílně působí i vyprávění. Kolébá se odnikud nikam, rozplývá se v neurčité prázdnotě, jen zřídka nabere spád. Krátké, střízlivé a věcné dialogy střídá proud volných asociací a tok myšlení. Vypjaté situace podkreslují strohé, úsečné, staccatovité věty. Popis prostředí chvílemi připomíná filmový scénář. Text osvěžují originální přirovnání, neobvyklé synestézie s prolínáním smyslů a zvláštní metafory. Novelka nic závažného neřeší – nabízí však mnoho podnětů k zamyšlení a netradiční pohled na problematiku terapie, léčby a zpětného začlenění narušených lidí do běžného života. Získala nálepku „humorná“, ale nikoho nerozesměje, tíhne spíše k tragičnosti. Největší slabinou je malé napětí a zvídavému čtenáři se zdá příliš krátká. Ale o děj tolik nejde.Ludmila Pechová


Orths, Markus: Pokojská. Kniha Zlín 2009, 94 stran. Překlad: A. Nováková.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 5 (43), 13.5. 2010.
(25. 5. 2010, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2010
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2819