WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Kde se fantazie setkává s historií - Literární novinky

Kde se fantazie setkává s historií

Nová románová kronika v českých knihkupectvích
Barbora MajerováVe středu 14. dubna 2010 se v pražské Ústřední knihovně, tedy konkrétně v oddělení poezie, konal křest nové knihy prozaičky, esejistky a publicistky Terezy Brdečkové nazvané Alhambra, kterou na český knižní trh uvedlo nakladatelství Odeon.


Autorka hned v úvodu poznamenala, jak moc ji těší, že Alhambra oficiálně spatří světlo světa v kultivovanném prostředí knihovny, ale zároveň dodala, že se cítí poněkud provinile, neboť chápe, že čtenáři při studiu knih obvykle oceňují klid - křest totiž probíhal za běžného odpoledního provozu knihovny.
Poté již následovalo samotné představení knihy. Tereza Brdečková Alhambru definovala jako románovou kroniku, v níž se prolínají dvě dějové roviny : první z nich čtenáře přenese do fantaskní pohádkové říše krále Baltazara, zatímco druhá linie díla je o poznání osobnější, tvoří ji popis historie jistého uměleckého rodu, který vykazuje mnohé paralely s rodinou autorky. Brdečková přiznala, že Alhambru, na jejímž vzniku pracovala přes tři roky, považuje za svůj dosud nejzásadnější a nejintimnější prozaický počin, mimo jiné právě proto, že se děj knihy do jisté míry dotýká i jí samé. Dílo poté symbolicky pokřtily programová ředitelka Euromedia-Group a nakladatelství Odeon Helena Čudová a vedoucí Ústřední knihovny Marie Čadková.
Dalším bodem programu bylo přečtení několika pasáží z knihy v podání autorky. Přítomní hosté si tak mohli poslechnout úryvek o kouzelném Baltazarově království, ale také lehce mrazivou část příběhu, který popisuje setkání postarší vdovy se zesnulým manželem.
Prostor byl věnován také dotazům přítomných. Na otázku, co vlastně znamená název Alhambra, autorka odpověděla, že pro ni Alhambra, kromě toho, že se tak v minulosti jmenovalo pražské kino a také proslulý noční podnik, představuje jakousi neurčitou životní metu, cíl, kterého lidé velmi touží dosáhnout, aby jejich život dospěl ke svému naplnění.
Nezbývá tedy než Alhambře popřát mnoho spokojených a „naplněných“ čtenářů.


Barbora Majerová


Křest knihy Alhambra autorky Terezy Brdečkové. 14.4.2010. Ústřední knihovna MLP, Praha 1.


(6. 5. 2010, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2010
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2788