WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Svět dětskýma očima - Literární novinky

Svět dětskýma očima

O alternativním nakladatelství Baobab
Eva Haderková



Nakladatelství, které se zabývá výhradně knížkami pro děti a mládež, vzniklo v roce 2000 pod vedením manželů Juraje a Terezy Horváthových. Sami vychovávají pět dětí, takže vědí, co dělají, a dětský svět je jim skutečně blízký.
Baobab se sám prezentuje jako nakladatelství alternativní. Hlavní rozdíl oproti mainstreamu spočívá hlavně v tom, že se při tvorbě knížek klade stejně velký důraz na text i na obrazový doprovod. Žádné schovávání ilustrátorů dovnitř knížky, jejich jména jsou na přebalu spolu se jménem autora textu a člověk neznalý je od sebe jen tak nerozliší. Manželé Horváthovi se také snaží objevovat nové tváře a talenty, spolupracují s mladými výtvarníky, takže každá knížka je úplně jiná. A když není zbytí, namaluje obrázky do knížky samotný pan Horváth.
Kromě původní české tvorby se nakladatelství věnuje také překladům (jak by ne, když paní Tereza sama překládá z francouzštiny). Seznámíme se tak s díly autorů nejen evropských (Anette Herzog, Timothée de Fombelle), ale také s exotičtějšími jmény (Hirojuki Icuki). Kromě neznámých jmen se občas objeví i „klasik“ Christian Morgenstern. Prakticky žádný autor se nevěnuje pouze dětské literatuře. Příkladem za všechny může být například Sylva Fischerová, která u Baobabu vydala knížku Júla a Hmýza, zároveň však učí klasickou filologii na FF UK.
Nutno říct, že snaha o neobvyklý přístup a preciznost se opravdu vyplácí. Za své knihy posbíralo nakladatelství několik ocenění Nejkrásnější české knihy (naposledy za knihu H. Icukiho Rennjo a Chrudošův MIX přísloví od Chrudoše Valouška), které uděluje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, a další ceny. Naštěstí nezůstává jen u literárních cen – většina titulů nakladatelství je vyprodaná.
Na závěr vybírám jen několik titulů z rozsáhlé produkce. Za pozornost určitě stojí Učitel lhaní (Mark Charitonov, ilustrace Lukáš Fišárek) inspirovaný Čarodějem ze země Oz a Alenkou v říši divů, nebo Baohemian Bestiary, obdoba klasických středověkých bestiářů pro současnost a české země.


Eva Haderková


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 12. 1. 2010.
(12. 12. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2634