Díky Filozofické fakultě! - Literární novinky

Díky Filozofické fakultě!

O dvou ohrožených druzích - literárních kritičkách a básnících
Agata Hauerová

Poslední listopadový podvečer byla pražská literární kavárna Academia nacpaná do posledního místečka. Studenti, učitelé z Ústavu české literatury a literární vědy, přátelé autorů a další hosté přišli, aby mezi čtenáře pomohli vyprovodit dvě knihy: Píšící Minervy: vybrané kapitoly z dějin české literární kritiky PhDr. Libuše Heczkové a od Petra Šrámka Pod cizím nebem bloudili jsme spolu s podtitulem Rozpravy s básníky 90. let.
Obě knihy vyšly jako publikace Filozofické fakulty Karlovy univerzity. První z nich je věnována zejména Elišce Krásnohorské, ale i dalším autorkám, „píšícím Minervám“, Teréze Novákové a Žofii Pohorecké, na které se už trochu zapomnělo. Dále ukazuje historii českých emancipačních časopisů. Pár slov o knize řekla na úvod PhDr. Marie Bahenská, která zdůraznila význam úsilí o popsání a připomenutí dějin žen. Ocenila především čtivý styl knihy a také zajímavosti ze života spisovatelek, které zlidšťují jindy velmi „suché“ odborné pasáže.
Petr Šrámek, literární kritik a redaktor Českého rozhlasu, si svou knihu, vlastně cyklus rozhovorů s několika českými básníky, uvedl sám. Těch pár úryvků, které přečetl, všechny v sále zaujalo. Celý autorský kolektiv pojal tyto rozhovory jinak, než jsme zvyklí. Žádné trapnosti jako z barevných příloh celostátních deníků. Jako hlavní námět na přemýšlení nám všem v sále byla položena otázka: Patří univerzity k básníkům nebo básníci k univerzitám? Aneb proč jich tolik nedokončilo studium bohemistiky a těch pár výjimek nedokáže skloubit tvůrčí práci a literárněvědné bádání, aniž by jedno nebo druhé „šidili“?
Všichni se můžeme těšit na další publikace, které nám FF UK nabídne. A vy, kteří jste 30. listopadu v Academii nebyli, si už nenechte žádný podobný křest ujít. Ta atmosféra stojí za to!

Agata Hauerová

Heczková, Libuše: Píšící Minervy: vybrané kapitoly z dějin české literární kritiky. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Praha 2009. 403 str.
Šrámek, Petr: Pod cizím nebem bloudili jsme spolu. Rozpravy s básníky 90. let. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Praha 2009. 136 str.

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 9. 1. 2010.

obálka knihy Píšící Minervy

zdroj: www.iliteratura.cz

ilustrace: agata.hauerova
, náhled pomocí