WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
V obýváku pana Majera - Literární novinky

V obýváku pana Majera

Výstava Arabela
Hana HudečkováV prvním patře Dominikánského kláštera v Jilské ulici v Praze probíhá až do konce prosince výstava Arabela. Primárně je koncipována pro děti. Jedná se o autorskou výstavu Petra Lukase, Jana Marouška a Viktorie Knotkové.
Ve stejném období se koná i výstava Jak se oblékají pohádky, kde několik kostýmů z Arabely bylo vystaveno. Zeptala jsem se proto, jak je možné, že tam ty kostýmy mohou být. Velmi milý pán u pokladny mi sdělil, že na tuto výstavu bylo zapůjčeno oblečení z fondů a skladů České televize, zatímco na tu druhou zase ze Studia Barrandov. Tyto převleky musí existovat v několika duplikátech, protože se někdy natáčelo současně na různých místech. Vystaveno měli přes padesát kostýmů, a to jak z první třináctidílné série Arabela (1979 – 1980), tak i z šestadvacetidílného pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1990 – 1993).
Už při vchodu stála postava pana Pompa s jeho zahrádkou, na níž vyrostlo vše, co zasadil. Bohužel se v zahrádce už nevystavovaly plody jeho práce. K vidění zde bylo mnoho kostýmů na velmi malé ploše; mezi nejhezčí patřil zřejmě Rumburak a cestovní plášť. Velmi obdivuhodná byla i maska Fantomase nebo nejrůznější šaty princezny Xenie. K vystavovaným předmětům byly přidány i velké cedule s krátkou informací. Kromě kostýmů jsem zhlédla i rekvizity, kouzelný prsten, kouzelný měšec a křišťálová koule patřily snad k těm nejvzácnějším. V části místnosti probíhalo vypravování pohádky, které krásně dokreslovalo atmosféru.
Jako bonus pro návštěvníky byl zařízený obývák pana Majera, kde se dalo posadit do křesla a sledovat třicetiminutový díl z jakékoli série Arabely.
Pokud bude o výstavu zájem, bude prodloužena do konce ledna. Případná otevírací doba bude zveřejněna na stránkách www.arabela-vystava.cz.

Hana Hudečková

Výstava Arabela, Dominikánský klášter, 11. 11. 2009 -31. 12. 2009
(8. 12. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2617