WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Východ nebo západ, co je lepší nápad? - Literární novinky

Východ nebo západ, co je lepší nápad?

Komiks o filosofii? Ne? Ano? Ne!
Ivana ŘezníkováChcete se dozvědět něco o filosofii Číny, Indie, Japonska? Chcete konečně zjistit, jaký je rozdíl mezi buddhismem a zenovým buddhismem, chcete se zorientovat v hinduistických školách a dozvědět se, jestli východní filozofie ovlivnila tu západní? A chcete se u toho pobavit? Pokud jste na tyto otázky odpověděli hlasité „Ano!“, knize Seznamte se… Východní filosofie řekněte stejně hlasité „Ne!“. Pokud jste ale toho názoru, že s komiksem o filosofii se jeden nikdy nenudí, prosím, poslužte si.
Richard Osborne a Borin van Loon dali hlavy dohromady a rozhodli se, že studenti filozofie a religionistiky to mají těžké. Musejí číst spoustu dlouhých textů, najít si v nich podstatné informace a ty pak nějak uskladnit. Zvlášť v případě východních filosofií je to náročné. Chudáci malí, pojďme jim ušetřit práci!
Celý proces probíhá ve třech fázích. Fáze jedna: radikálně zkrátit text, ideálně na pět stran. Každé zbytečné slovo musí pryč, necháme tam jen ta čínská a indická, oni si to čtenáři přeberou. Vždycky můžeme některé myšlenky přeskočit s tím, že pro západní mozek jsou naprosto nepochopitelné.
Fáze dvě: text doplníme obrázky. Je jedno jakými, nemusí ani moc souviset s tématem. Americké paničky z dvacátých let přece přesně vystihují podstatu upanišad. Umíme namalovat Shakespeara? Sem s ním, ten se bude vyjímat hezky kdekoli.
A konečně fáze tři: humor. Hodně humoru. Tao zní skoro jako Mao, karta jako karma… Studenti se chtějí především bavit. Protřepat, nemíchat, hotovo: teď to vypadá, že kniha obsahuje obrovské množství informací. Ještě několikrát zopakujeme, že východní filosofie jsou velmi spjaté s náboženstvím a že pro západní myšlení je to celé tak trochu hodně nepochopitelné – a je to!
Podtrženo sečteno: udělat komiks o filozofii je zajímavý nápad, ale u toho zůstane. Takhle ne, prosím. I kdyby celá ta kniha měl být vtip.


Ivana Řezníková


Osborne, R., Van Loon B.: Seznamte se... Východní filosofie. Portál, Praha 2009. 176 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 5-6 (37-38), 11. 5. 2009.
seznamte se - východní filosofie

seznamte se - východní filosofie (zvětšit)
.
(17. 4. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2443