WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Aprílová ochutnávka zmrzliny - Literární novinky

Aprílová ochutnávka zmrzliny

Eyes scream in cream od skupiny The Pooh
Veronika KratochvílováKapela the Pooh je čtveřice neupravených „maloměšťáků“ , libující si v nekonvenčnosti a přímočarosti. Vkládá notnou dávku živočišnosti, ležérní nonšalance a neotřelého humoru nejen do hudební stránky svého snažení, ale i do anglických textů , které překypují slovními hříčkami, kalambury a jinými libůstkami. A právě teď si posluchači mohou vychutnat třináct ostře kořeněných songů z jejich kuchyně.
Jejich debutové album, nesoucí název EYES SCREAM IN CREAM vyšlo 1. 4. 2009 pod křídly Xproduction. Obálku navrhl a zpracoval Tomáš Kučerovský, jenž z desky jako takové učinil doslova umělecký artefakt.
Kapela, založená roku 2002 a odkojená syrovým grungem, se pomalu přesouvala napříč hudebními žánry a z každého si, jak se zdá, vzala něco. Stopy bluesu, rock’n’rollu, stoner-, hard-, ani punk- rocku v sobě totiž nezapře. Svůj svébytný hudební styl označují THE POOH termínem chew-rock, který by se v nynější podobě dal charakterizovat jako jakási neučesaná forma rock-popu, inklinující k odkazu QOTSA.
Ačkoliv se prezentují anglickými texty, což není pro český hudební rybník zrovna výhodou, dokáží si s jazykem pohrát a posluchače rozesmát, například právě parodií české-anglické výslovnosti (Some Sink Song). V textech píší o lásce, sexu ale i běžných každodennostech, jimž s chutí dodávají punc vulgarity. A tak se mnohdy pouhá návštěva zubaře nebo chuť slepičí polévky promění ve více než lechtivou záležitost (Dental Fuck Song, Chicken Sub Song).
Vulgarita se u nich však neutralizuje ležérností a „nelaciným“ smyslem pro humor. Proto posluchač může z textu vyčíst jen to, co sám uzná za vhodné a jak moc dá průchod své vlastní fantazii.
Podoba celého alba působí komplexně už jen proto, že se určité motivy objevují ve více písních. Občas najdeme konec předchozí písně v začátku následující a nelze mluvit ani o tzv. hluchých místech na desce. Zdá se, že každý zvuk, tón i šum má v písních své přesně vymezené místo, tak aby nikde nepřebíjel a nikde nezapadal.
Je otázka, na kolik kapela zaujme svým šálkem kávy širší posluchačský mainstreem, ale vydání CD bylo určitě tím správným krokem kupředu.


Veronika Kratochvílová


The Pooh – Eyes scream in cream
Xproduction s.r.o. 2009Bližší info na: www.bandzone.cz/thepooh
(6. 4. 2009, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2009
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2407