WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Krev a žu-žu

Michal Ajvaz opustil velkoměsto a vydal se na jih
...

Nový román Michala Ajvaze je detektivním příběhem. Tedy v případě, že za detektivní příběh považujeme jakýkoliv text vedoucí k libovolnému, leč předem neznámému cíli (což ze selekce vylučuje například návod na výrobu pudingu, i když…).





Faktem ovšem zůstává, že Cesta na jih začíná dvojitou vraždou a končí odhalením vraha. Na tom by nebylo nic až tak pozoruhodného, kdyby se mezi první a poslední kapitolou nerozkládalo pět set stránek těžko probadatelné textové džungle.


Prázdné ulice, autorův předchozí román, na mě zapůsobil jako zjevení. To, co jsem byl zvyklý očekávat od nejlepších děl autorů světových, najednou nabízela kniha relativně neznámého pražského filosofa. Byl tu dokonale vybroušený styl, nanejvýš originální myšlenkové postupy a napětí, které by se dalo krájet. V tu chvíli jsem Ajvazovi zcela propadl. Ze slastného opojení mě s pročítáním dalších povídek, mystifikací i populárně vědeckých prací, poněkud vyvedla autorova tvůrčí metoda. Zdá se totiž, že svoji pozoruhodnou koncepci „generativní narativity“ povýšil na absolutní tvůrčí metodu.


Pokud jde o Cestu na jih, vše nasvědčuje tomu, že hlavní inspirací byla autorovi Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. Přesněji řečeno, hlavní inspirací bylo rozhořčení, které Ajvaz nad tímto bestsellerem pocítil. Veden spravedlivým hněvem, rozhodl se, že napíše dílo polemické, ve kterém odhalí opravdové kořeny mystiky v literatuře a také poskytne konečné poučení o tom, jak vypadá doopravdy zapeklitá stopa (ano, hádáte správně, jsou to žu-žu medvídci).


Cesta na jih je románem dvoudílným. Jeho první, rozsáhlejší část je převyprávěním podivuhodného a dokonale symetrického románu jedné z obětí vraždy. Část druhá popisuje pátrání samotné, jehož hlavními aktéry jsou svedená studentka filozofie a zamilovaný doktorand téhož oboru. Jejich zoufale beznadějná aktivita je prokládána škodolibými úvahami o literární teorii a filosofii umění.


Ajvazova Cesta na jih zavede čtenáře do středu svého podivného labyrintu vyprávění a jen tak ho nepustí zpět. Co na tom, že i nejvěrnější čtenář má čas od času chuť potměšilému spisovateli tu nekonečnou bichli omlátit o hlavu. Ajvazův román je velikým dobrodružstvím čtení a patří k tomu nejlepšímu, co dnes literatura nabízí.


Stefan Segi


Ajvaz, Michal: Cesta na jih. Druhé město, Praha 2008. 550 stran.


Cesta na jih

Cesta na jih


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.

(1. 3. 2009, 12:00, přidal uživatel stefan.segi)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek