WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Sedmé nebe není jen pro mladé - Literární novinky

Sedmé nebe není jen pro mladé

Milostný příběh dvou důchodců
Olga Pavlova„A víš, jak se milují osmdesátníci?“ ptá se šestasedmdesátiletý Werner své milenky Inge… „A kolik ti vůbec je?“ ptá se Inge. „76.“ „No, tak se teda máme na co těšit!“
Snímek Sedmé nebe německého režiséra Andreasa Dresena ruší tabu klasických filmů o lásce a milování, možná proto se stal jedním z vítězů canneské sekce Un Certain Regard. Pro běžného diváka není obvyklé sledovat vášnivé scény se seniory v hlavní roli. Ale možná i v tom spočívá krása tohoto filmu, který nezobrazuje důchodce jako tvory, kteří ztratili chuť k životu, naopak, jsou naplněni touhou po lásce, změnách, nových zážitcích a často i sexu a není mezi nimi a mladými lidmi rozdílu, jedině se liší v počtu vrásek na čele.
Pravděpodobně by se scénář a zároveň i film zdál nezajímavým, kdyby hlavními hrdiny byli lidi ve věku 25 až 35 let. Vdanou ženu už přestává přitahovat její manžel, i přes výčitky svědomí se s ním rozejde, nastěhuje se ke své nové lásce a bývalý manžel nato spáchá sebevraždu. Mohl by to být tragický příběh béčkového amerického filmu.
Andreas Dresen však milostný příběh natáčí jinak, s obrovským důrazem na detaily. Zajímá se o vnitřní život Inge (Ursula Wernerová), která se zcela nečekaně, i pro sebe samu, zamiluje do Karla (Horst Westphal). Inge předtím žije v panelovém domě, tak dobře známém nám všem, s věrným, ale strašně nudným manželem Wernerem (Horst Rehberg), má už dospělou dceru, která má také děti, a zdá se, že nic nového a nečekaného v jejím životě nebude, zbývá jedině v klidu čekat na smrt. Ale v ten okamžik její život teprve začíná.
Film Sedmé nebe je hodně působivý, smutně a vesele zároveň otevírá téma lásky v pokročilejším věku. Tento snímek je něčím více než milostným příběhem anebo trojúhelníkem mezi Inge, Wernerem a Karlem. Je to příběh, který připomíná, že vztahy jsou složité a bolestivé bez ohledu na věk.
Česká premiéra filmu proběhla 4. října za účasti herečky Ursuly Wernerové, představitelky hlavní ženské role, v rámci festivalu Der Film, do kin snímek vstoupil 9. října.
Olga Pavlova
Sedmé nebe (Německo, 2008, 98 min)
Režie: Andreas Dresen
Hrají Ursula Werner, Horst Rehberg, Horst Westphal, Steffi Kühnert

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.


(5. 11. 2008, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2008
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-2238