WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Knihy redakcí prolistované - Literární novinky

Knihy redakcí prolistované


Redakce LitENekLetos se po více než deseti letech na trhu objevuje další titul mladé autorky Evity Naušové - Jizvy. Novela se snaží skloubit dvě odlišná témata. Jednak představuje hlavní postavu Evu, která se po smrti matky vrací do rodného domu v pohraničí, jednak zlehka nastiňuje problém Sudet, kde se příběh odehrává. Na pozadí tragédie vyhnání původních obyvatel se pokouší vykreslit rozpadlý vztah tří sourozenců a jejich podivínského otce. Příběh začíná posledním stiskem ruky matky, která se ale i tak místy objevuje v centru dění, a to v okamžicích retrospektivních vzpomínek Evy, její nejstarší dcery.
Přestože autorka vybrala poměrně živé téma, čtenář si k žádné postavě nevytvoří vztah a je nucen sledovat děj pasivně. V zásadě jsme svědky bezvýchodných situací nevyvíjících se postav. A my, stejně jako hlavní hrdinka, cítíme bezmoc.
(vek)
Evita Naušová: Jizvy, Paseka 2007, 140 str.

Nakladatelství Pistorius v roce 2006 vydalo druhý díl vzpomínkové knihy To byl můj život?? o bytí spisovatele Pavla Kohouta. Autor popisuje svůj život mezi léty 1979 - 1992. Je to období, kdy byl zbaven českého občanství a s manželkou Jelenou se odstěhovali do Vídně. Seznamuje nás se světem vídeňských spisovatelů a divadelníků té doby a těžkým návratem zpátky do českého prostředí po listopadové sametové revoluci 1989.
(hes)
Kohout, Pavel: To byl můj život?? (Druhý díl) 1979-1992, Pistorius 2006, 347 str.


(20. 4. 2007, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2007
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1950