WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Baletní galavečer v Národním divadle - Literární novinky

Baletní galavečer v Národním divadle

Tanečníkem roku se stal Jiří Kodym
Ilona KoulováTaké se dokážete nadchnout pro krásnou hudbu, nařasené baletní sukýnky a špičkové taneční umění? Pokud ano, čtete správně. Kdo zakoupil lístek do budovy Národního divadla na druhý letošní únorový večer, mohl vidět představení s názvem Balet Gala aneb setkání v Praze. A proč setkání? Protože v ten večer na jednom jevišti "měřili síly" nejlepší čeští tanečníci, kteří v současnosti působí v zahraničí. Součástí večera bylo také již třinácté předávání ceny pro nejlepší tanečníky uplynulého roku.
Bylo to setkání plné barev, a to nejen co se týče pestrobarevných tanečních kostýmů, ale i večerních rób, kterými se honosily přítomné dámy. (Ovšem byli i tací, kteří zavítali v džínách...) K poslechu nezaznívaly pouze "kusy" z klasických baletů, ale i irské lidové písně. Je tedy jasné, že taneční repertoár zahrnoval i moderní taneční umění, ne pouze baleríny na špičkách.

Česká hvězda z Londýna
Číslo z oblasti moderny předvedl i Mário Radačovský, který zastupoval Les Grands Ballet Canadienne Montreal. Jevištními partnery mu při výstupu byly pouze stůl a židle. Zahraniční soubory reprezentovali i další umělci, např. Lukáš Slavický z Bavorského státního baletu Mnichov. Všechna vystoupení publikum ocenilo mohutným aplausem, avšak atmosféra citelně zhoustla, když se ozvaly první tóny z Adagia princezny Aurory a prince Desirée ze Spící krasavice Petra Iljiče Čajkovského: s korunkou na hlavě, v třpytivé balerínce vtančila Darja Klimentová z Anglického národního baletu (princem Desirée jí byl Jan-Erik Wickstrom ze švédského Královského baletu). Nezbývá než konstatovat, že i ten, kdo přišel do divadla jen obdivovat fyzické možnosti tanečníků, nebo si prostě odpočinout, určitě neodešel s prázdnou. Milovníci tance si pak z druhého února odnášejí hluboký zážitek.

Nové květy českého baletu 2005
Nositelem Philip Morris Ballet Flower Award za rok 2005 se stal Jiří Kodym.
Kodym vystudoval pražskou taneční konzervatoř v letech 1989-1997.
V létě 1997 absolvoval stáž v Kolíně nad Rýnem, poté se stal členem sboru Národního divadla, kde má od roku 2002 sólovou smlouvu. Zaujal svým výkonem v hlavní roli baletu Oněgin Johna Cranka, který měl premiéru v listopadu loňského roku. Porota ocenila citelný posun ve výrazové stránce Kodymova projevu. Pas de deux právě z Oněgina si mohli diváci vychutnat během galavečera. Kodymovou taneční partnerkou byla první sólistka souboru ND Tereza Podařilová. Vedle hlavní ceny (Květ baletu) se uděluje též cena Poupě baletu pro mladého umělce, který na sebe nejvíce upozornil v prvních letech svého angažmá. Z letošního třináctého ročníku si ji odnesla jedenadvacetiletá Andrea Smejkalová z Národního divadla v Brně.


(16. 3. 2006, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2006
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1456