WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Nobelovu cenu za literaturu získal Harold Pinter

erika.kastnerova

Upozornění: Tento článek neprošel redakcí!

Švédská akademie svou volbu zdůvodnila tím, že autor ve svých hrách „odhaluje hloubku prázdnoty skryté za každodenním tlacháním a vynucuje si vstup do uzavřených prostor úzkosti.“

Pinter je nejznámějším žijícím britským dramatikem, kromě divadelních her píše také poezii a filmové scénáře (dva z nich –"The French Lieutenant's Woman" a "Betrayal"– byly nominovány na Oscara v kategorii nejlepší filmový scénář). Počátky jeho dramatické tvorby jsou spojeny s absurdním dramatem. Pinter byl silně ovlivněn svým přítelem Samuelem Beckettem. Podle Akademie Pinter vrací divadlo k jeho základním prvkům, jakými jsou uzavřený prostor či neotřelé dialogy. Kromě svých slovesných prací Pinter také proslul velkmi provokativními politickými názory. V současné době ostře vystupuje jak proti G. Bushowi, kterého označil za masového vraha, tak proti britské vládě. Kromě toho je členem organizace bojující za osvobození S. Miloševiće. Právě jeho silně vyhraněné politické názory jsou trnem v oku některým kritikům, kteří letošní volbu označují za víceméně politický akt.

26.10. tohoto roku autor obdržel také cenu Nadace Franze Kafky, kterou za něj převzal jeho dlouhletý přítel Václav Havel. V loňském roce cenu Nadace obdržela Elfriede Jelineková, laureátka Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2004.

H. Pinter má k Čechám (prý nejen kvůli V. Havlovi) vřelý vztah, je čestným předsedou plzeňského Finále a členem pražské pobočky Pen klubu.

(10. 11. 2005, 12:00, přidal uživatel anonymní uživatel)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek