WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Události redakcí zaznamenané - Literární novinky

Události redakcí zaznamenané


RedakceKontrolujte si českou gramatiku
Microsoft uvedl nový jazykový nástroj pro Microsoft Office s názvem Kontrola české gramatiky. Vývoj tohoto nástroje trval více než pět let a podílel se na něm Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky a odborníci z Univerzity Karlovy. První veřejná verze je určena pro Microsoft Office 2003, uživatelé si mohou produkt zdarma stáhnout ze stránek http://www.microsoft.com/cze.
Tento program kontroluje gramatické jevy v kontextu celých vět, například psaní měkkého a tvrdého i/y u shody přísudku s podmětem (psi štěkaly), psaní čárek ve větě (Pes, který štěká nekouše.)apod. Chyby pravopisné jsou označeny červenou vlnovkou pod chybným slovem, gramatické chyby se označují zelenou vlnovkou pod částmi věty, ve kterých se vyskytuje chyba, a zároveň je navržena oprava.
"Vývoj Kontroly české gramatiky ukázal, jak lze úspěšně a užitečně aplikovat výsledky dlouhodobého vyhledávacího výzkumu v oblasti naší mateřštiny. V průběhu práce na speciální podkladové jazykovědné teorii jsme si také rozšířili zcela novým směrem naše znalosti o české syntaxi," říká o této spolupráci Karel Oliva, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.
(lds)

Dva umělci byli oceněni Seifertovou cenou
Michal Ajvaz (básník, prozaik, esejista a překladatel) a Jiří Suchý (básník, prozaik a autor divadelních her) se stali letošními laureáty Ceny Jaroslava Seiferta. Již popáté v historii této ceny si odměnu, která je s jejím udělením spojena, rozdělí dva autoři. O udělení ceny rozhodla porota pod vedením básníka Karla Šiktance.
Na ceremoniálu v pražském kostele sv. Anny přivítal laureáty a pozvané hosty bývalý prezident Václav Havel. Herec Miroslav Táborský přečetl úryvky z Ajvazova oceněného románu Prázdné ulice, za který byl letos autor nominován i na Státní cenu za literaturu.
Druhému oceněnému zazpívali herci Divadla v Dlouhé Marnivou sestřenici a další písničky, ke kterým složil text. Jiří Suchý byl oceněn za své celoživotní dílo s přihlédnutím k faktu, že právě nyní vycházejí poslední díly dvacetisvazkové Encyklopedie Jiřího Suchého. Před dvěma týdny obdržel také Cenou ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.
Nadace Charty 77 udílí cenu od roku 1986, pojmenovala ji podle jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu.
(lds)


Státní ceny pro Dutku a Lidmilovou
Státní cenu za literaturu pro rok 2005 získal spisovatel, scénarista, režisér a dramaturg animovaných filmů Edgar Dutka (*1941), a to za román Slečno, ras přichází. Spolu s ním byli nominováni Michal Ajvaz za román Prázdné ulice a D. Ž. Bor za básnickou sbírku Klonování času.
Laureátkou státní ceny za překladatelské dílo se stala Pavla Lidmilová (*1932), která se zaobírá literaturou psanou v portugalštině. Konkrétně Fernardem Pessoou (jeho dílo překládá od roku 1968 společně s Josefem Hiršalem), Darcym Ribeirou, Clarice Lispectrovou a mnoha jinými. Další nominace patřily Ludmile Duškové, překladatelce z ruštiny, a Františku Fröhlichovi, věnujícímu se anglické a severské literatuře.
Slavnostní večer proběhl 24.10.2005 v Muzeu české hudby a nesl se (jak už to bývá) v duchu více či méně patetickém. Slyšeli jsme mnoho meditativních, pochvalných projevů, nepostrádajících četné a květnaté metafory, což bylo narušeno až lehce ironickým a příjemně nenuceným projevem Edgara Dutky. Jeho výrok komentující obálku s finanční odměnou ("Mí slavní kolegové-umělci vždy říkali, že peníze jim přinášejí svobodu. Teď si to konečně vyzkouším!") konečně všechny rozesmál.
(čop)


Nobelovu cenu za literaturu získal Harold Pinter
Švédská akademie svou volbu zdůvodnila tím, že autor ve svých hrách „odhaluje hloubku prázdnoty skryté za každodenním tlacháním a vynucuje si vstup do uzavřených prostor úzkosti.“
Pinter je nejznámějším žijícím britským dramatikem, kromě divadelních her píše také poezii a filmové scénáře (dva z nich –The French Lieutenant's Woman a Betrayal – byly nominovány na Oscara v kategorii nejlepší filmový scénář). Počátky jeho dramatické tvorby jsou spojeny s absurdním dramatem. Pinter byl silně ovlivněn svým přítelem Samuelem Beckettem. Podle Akademie Pinter vrací divadlo k jeho základním prvkům, jakými jsou uzavřený prostor či neotřelé dialogy. Kromě svých slovesných prací Pinter také proslul velmi provokativními politickými názory. V současné době ostře vystupuje jak proti G. Bushovi, kterého označil za masového vraha, tak proti britské vládě. Kromě toho je členem organizace bojující za osvobození S. Miloševiće. Právě jeho silně vyhraněné politické názory jsou trnem v oku některým kritikům, kteří letošní volbu označují za víceméně politický akt.
26.10. tohoto roku autor obdržel také cenu Nadace Franze Kafky, kterou za něj převzal jeho dlouholetý přítel Václav Havel. V loňském roce cenu Nadace obdržela Elfriede Jelineková, laureátka Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2004.
H. Pinter má k Čechám (prý nejen kvůli V. Havlovi) vřelý vztah, je čestným předsedou plzeňského Finále a členem pražské pobočky Pen klubu.
(eka)

Medaile za zásluhy I. stupně
Mezi osobnostmi, kterým udělil prezident republiky v den státního svátku (28. října) medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, byl in memorian vyznamenán Jiří Šlitr. Společně se Suchým tvořili ústřední dvojici divadla Semafor. Bohužel jeho roli nesmělého poplety ukončila tragická smrt 26. 12. 1969.
(holl)

Téměř naposled...
V pražské kavárně Jericho se 20. října 2005 za doprovodu mnoha slov konal předčasný pohřeb nakladatelství Petrov. Nakladatelství bylo úspěšné až do poslední chvíle a k jeho zániku vedlo pouze soukromé rozhodnutí jeho zakladatele i likvidátora Martina Pluháčka.
Smuteční řeči se ujal šéfredaktor Miloš Voráč, který ve svém projevu promluvil jak o známých edicích, tak o doposud utajované řadě "WC line", jakož i vedlejších aktivitách nakladatelství.
Pod záštitou Petrova vyplouvala koncem června na hladinu brněnských vod "Loď básníků", bylo uspořádáno celkem devět celostátních setkání básníků na Bítově a vydáno 343 publikací od autorů jako Jiří Kratochvil, Iva Pekárková, Pavel Šrut, Michal Viewegh či Ivan Wernich.
Oficiálně nakladatelství naposled vydechne 31. prosince po vydání své poslední publikace Plivanec na rozloučenou od autora píšícího pod pseudonymem Misantrop.
(tve)

Lucas Cranach st. a České země
V obrazárně Pražského hradu mají návštěvníci jedinečnou možnost vidět více než padesát obrazů německého renesančního malíře. Největším lákadlem asi bude pět dochovaných fragmentů oltáře s příznačným názvem "Pražský", který byl speciálně vyrobený na zakázku Habsburků. Jedná se o první soubornou Cranachovu výstavu v Praze. Expozice bude přístupná do 8. ledna 2006.
(holl)

Zemřela Eva Švankmajerová
Česká malířka, loutkářka a filmová výtvarnice Eva Švankmajerová byla, stejně jako její manžel, veličinou surrealistické výtvarné scény. Proslavila se zejména svým "emancipačním cyklem", ve kterém parafrázovala díla slavných mistrů, a výtvarnou spoluprací na většině filmů J. Švankmajera. 21. října 2005 podlehla v Praze rakovině.
(tve)


(29. 10. 2005, 12:00)

Literární novinky

© Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz/) 2005
článek naleznete na adrese http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1253